Daha önce böyle bir sele gördünüz mü?

Daha önce böyle bir sele gördünüz mü?

Daha önce böyle bir sele gördünüz mü?

7.11.2019

Firmanın Vaatleri-İlk İzlenim

Bu firmayı (all wings saddle taiwan) önce bisikletçi bir youtuber’ın incelemesi sayesinde (yorumlarda var) sonra da gcn videosuyla tanıdım.Ardından yakın bir arkadaşım da konusunu açınca detaylı bir şekilde incelemeye karar verdim.Sele şekil ve kullanımı itibariyle alışılmış selelerden çok farklı, uzakdoğuda köylülerin kullandığı burunsuz selelerden esinlenilmiş (3. Fotoğraf) şirketin vaatleri ise oldukça fazla, bunların en önemlileri

-Genital bölge ağrılarını en aza indirmek

-Baskı perineum yerine sit bone’a yayıldığı için daha etkili ve kolay bir şekilde pedal çevirmek

-Selenin burnu olmadığı için saat 11-5 arası açılarda pedala daha fazla kuvvet uygulayabilmek

-Kinetik enerji kaybının oldukça azalması

Bunların dışında tayvanlılar rampaları sevdikleri için tırmanışlara takmış vaziyetteler, firma sahibi alıştıktan sonra ellerimi bırakarak bile rahatlıkla tırmanış yapabileceğimi, doğru pozisyonda oturduğum sürece vücudumun asla kaymayacağını söyledi.

Gelelim fasulyenin faydalarına.

Bu ütopik vaatleri gördükten sonra kendileriyle iletişime geçip test etmek istediğimi söyledim, bolca “aman iyi oku, sele ayarını düzgün yap, yapamayanlar bizi yok yere kötülüyor” nasihatından sonra selem kargolandı ve 1 hafta içinde elime ulaştı.Kutusundan alışma evresini (2-3 hafta) kolaylaştıracak 2 adet ped çıkıyor.Hem içi hem dışı tutuşu kolaylaştıracak malzemeyle kaplı, taytınızı ve selenin kanatlarını sıkıca tutuyor.Üstüne ilk çıkışım çıktığım gibi aşağı kaymamla son buldu, bir kaç denemeden sonra ise hangisi doğru oturma pozisyonu (5.Foto) hangisi yanlış (4.Foto) onu buldum. 45 dakikalık sürüşün 15. dakikasından sonra artık kaymadan sele üzerinde durabilmeyi başardım.Bisikletimin kadro geometrisinden ötürü endurancelara göre daha ileri bir pozisyonda sürüyorum, bu seleyle bisikleti droplara inip sürmek veya iniş yapmak “şimdilik” biraz sorun gibi duruyor.Eminim ki bir kaç hafta içinde bu konuda da net bir fikrim olacaktır.Bu sele kullanılır veya kullanılmaz demek için henüz çok erken.

-Selenin sizi oturttuğu pozisyon dolayısıyla sele borunuzu 4-5 cm arası indirmeniz gerekiyor, daha sonra alıştıkça her gün yarım cm yükseltmenizi öneriyorlar.

-Genital bölgeye baskı yok denecek kadar az

-Alışma süresinin uzunluğu ve sıradışı tasarımından ayrı olarak en büyük sıkıntısı kullandığımız taytların ped yoğunluğunun bu sele ile örtüşmemesi.Poc taytımın pedi selenin boş kısımlarında daha yoğunken oturduğum kısımda daha ince.Bu rahatsızlığın da alıştıktan sonra kaybolacağını iddia ediyorlar.

10.11.2019

Az önce 4. antrenmanımı bitirdim.Oturma pozisyonuna alıştığım için ilk güne nazaran oldukça rahatım, hala öne eğildiğimde kaymaktan korkuyorum fakat pedler gayet iyi tutuyor.Bacak arasında neredeyse hiç baskı olmaması havada dururken pedal basıyormuş gibi hissettiriyor bazen 😀

18.11.2019

8 günlük arada 5 antrenman yapabildim. Artık seleyi yadirgamamaya başladım, oturuş pozisyonuna da alıştım ve bir haftaya kaymayı engelleyen pedleri çıkarmayı düşünüyorum. Bacak arasının boş olması büyük rahatlık, kenarları da geleneksel seleler gibi geniş olmadığı için bazen yokmuş gibi hissettiriyor. Tek sıkıntı burnu olmadığı için kendimi ileri attığımda kayacak gibi hissetmem. Sanırım buna alışmak biraz daha zaman alacak.

9.12.2019

Seleyi kullanmaya başlayalı 1 ay oldu, birkaç gündür destek pedleri olmadan kullanıyorum ve seleden kayma gibi bir problem yaşamadım, vücudum alıştı.Selenin en büyük eksisi alışma evresi, vücut klasik selelerden sonra oldukça yadırgıyor.Doğru ayarladıktan sonra trainer üzerinde oldukça rahat, sezon açıldıktan sonra iniş ve ayakta tırmanış için de test edeceğim.

Her gün editlemek yerine haftada bir yazacağım, daha fazla bilgi almak isteyen arkadaşlar firmanın sitesine bakabilir veya doğrudan bana sorabilirler

16

No Responses

Write a response